Popularne

Dom z drewna, czyli jak nie pomnażać kosztów budowy

Współczesny dom z drewna łączy w sobie najnowsze technologiczne rozwiązania i ekologiczny zmysł. Jego wartość użytkowa niczym się nie różni od tradycyjnych, murowanych budowli. Domy z drewna są tak samo trwałe, szczelne, ognioodporne, a jednocześnie szybkie w budowie. Jeżeli weźmiemy pod uwagę płyty CLT, które w zachodniej Europie robią furorę, to mamy idealny przepis na drewniany dom, który spełnia wszystkie rygorystyczne wymogi budowlane. Cross Laminated Timber (CLT), to solidny materiał, powstający w halach fabrycznych z wykorzystaniem najbardziej precyzyjnych urządzeń. Dzięki temu plac budowy przestaje być zmorą jego właścicieli, a staje się czystym i schludnym miejscem, gdzie w kilka tygodni powstaje gotowy do całorocznego użytkowania dom z drewna.

Dom z drewna, czyli wybór współczesnej technologii

Dom z drewna wykonany ze wspomnianej wyżej płyty CLT powstaje na bazie szerokich prefabrykowanych płyt. Tak przygotowane panele z drewna masywnego pozwalają na rezygnację z prac wykończeniowych. Nie ma potrzeby pomnażania kosztów budowy na zakup gładzi, emulsji, tynku, czy farby. Koszty minimalizuje się nie ze względów oszczędnościowych, ale z powodu wykorzystanej technologii. Innymi słowy drewniane domy powstają z materiałów, które najpierw są odpowiednio wysuszone. Osiągają stopień wilgotności nawet 8%. Dzięki temu zyskują niebywałą odporność na wszelkiego rodzaju szkodniki, grzyby czy pleśń. W ten sposób dom z drewna ma identyczną wartość, co tradycyjne budynki, a jego realizacje w postaci wieżowców, budynków użyteczności publicznej są świadectwem na to, że na żadnym polu nie odstaje od dotychczasowych wyobrażeń o solidnym domu.

Dom z drewna – energooszczędny, szczelny, przyjazny środowisku

Jeżeli do budowy domu z drewna wykorzystamy technologię CLT możemy być pewni wielu praktycznych zalet. Przede wszystkim mamy do czynienia ze zjawiskiem zwanym energooszczędnością. Domy z płyt CLT dzięki swojemu formatowi, obróbce a także z powodu małej ilości połączeń, stają się w sposób naturalny wyjątkowo szczelne. Żeby sobie to wyobrazić, wystarczy zrozumieć, że wielkoformatowe płyty powstają pod konkretny wymiar i tak przygotowane, przewożone są na plac budowy. Dlatego tak często podkreśla się, że budowa domów drewnianych przebiega w szybkim tempie. Na miejscu płyty są łączone ze sobą, miejsc stycznych jest w związku z tym rzeczywiście niewiele i dzięki temu mamy takie, a nie inne efekty. Jeżeli do tego dodamy, że każdy dom z drewna, bazujący na technologii CLT, opiera się na zrównoważonym budownictwie, materiałach, które są przyjazne środowisku, to mamy w efekcie budynek na miarę XXI wieku.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *