Popularne

ram

Czym jest pamięć RAM?

Wykorzystywana w każdym komputerze, jednak nie zawsze wiemy, co dokładnie ona robi i jak działa. W tym artykule spróbujmy przyjrzeć się bliżej czym jest pamięć RAM.

Co to i za co odpowiada?

W skrócie – pamięć RAM (z języka angielskiego Random Access Memory) inaczej możemy określić pamięcią tymczasową. Tymczasową, dlatego, ponieważ wraz z odłączeniem komputera od zasilania wszystkie zapisane na niej dane bezpowrotnie znikają. Pamięć ta jest używana więc tylko wtedy, gdy komputer jest włączony i podczas pojedynczej sesji – w przeciwieństwie na przykład do dysku HDD lub SSD, które przechowują dane cały czas.

Po co nam pamięć RAM?

Możemy zadać sobie pytanie – skoro jest to pamięć ulotna, to po co ona tak właściwie komputerowi? Odpowiedź jest prosta – jest ona niezwykle szybka, dlatego komputer podczas swojego funkcjonowania ładuje na nią niektóre swoje komponenty. Dzięki temu, zawsze będą one pod ręką, kiedy będą najbardziej potrzebne – dzięki czemu w mgnieniu oka komputer będzie mógł z nich skorzystać.

Przykładowo – przy uruchamianiu komputera i ładowaniu systemu operacyjnego, pewne jego elementy są przechowywane do pamięci RAM. To samo dzieje się z oprogramowaniem, które uruchomimy w trakcie pracy komputera.

Typy pamięci RAM

W już niekrótkiej historii komputerów wyłoniło się kilka różnych rodzajów pamięci RAM, które zmieniały się wraz z biegiem lat i potrzeb. Z każdą kolejną iteracją stawały się coraz wydajniejsze, niezawodne i szybsze. Oto dotychczasowe typy pamięci RAM do komputerów stacjonarnych (typy DDR DIMM):

DIMM DDR

DIMM DDR2

DIMM DDR3

DIMM DDR3L

DIMM DDR4

DIMM DDR5

Zobacz również artykuł o półkach drewnianych

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *