Uprawa własnych produktów w szklarni dla początkujących jest niezwykle satysfakcjonującym i przyjemnym czasem spędzonym na spędzaniu wolnego czasu. Podobnie jak w przypadku każdego hobby, które wymaga pewnego stopnia umiejętności i wiedzy, krzywa uczenia się może być dość stroma. Nawet przy uprawie najtwardszych gatunków roślin istnieje wiele zmiennych, które mogą wpływać na tempo wzrostu i powodzenie plonu.
Nowicjuszom w uprawie szklarni dla początkujących ,może być trudno zrobić wszystko dobrze w pierwszym sezonie. Chociaż metody prób i błędów są ważną częścią procesu uczenia się, te 6 wskazówek dadzą każdemu nowicjuszowi przewagę na start.
1. Sezonowe nasiona
Jedną z największych zalet posiadania szklarni dla początkujących jest to, że można przedłużyć okresy wegetacji, wcześnie rozpocząć wiosnę i lato, a nawet uprawiać niektóre warzywa przez cały rok. Nasz przewodnik po uprawie zapewnia dobry wgląd w to, co i kiedy należy sadzić. Jednak zanim zaczniesz planować harmonogram uprawy, ważne jest, aby załadować niezbędne materiały początkowe do nasion, które będą potrzebne do uzyskania udanych plonów. Jako minimum powinieneś zainwestować w:
- Pojemniki
- Sterylna gleba (bardzo ważna, aby zmniejszyć ryzyko zarażenia szkodnikami i chorób)
- Nawóz
- Woda
Zalecamy również zainwestowanie w źródła ciepła, aby pomóc w rozmnażaniu nasion na początku sezonu, gdy temperatury są niższe. Mata grzewcza do rozmnażania jest niedrogim i łatwym sposobem na podgrzanie płaskich powierzchni nasion i pobudzenie wzrostu. Jednak istnieją inne metody, takie jak kable grzejne zakopane w ławkach z nasionami.
2. Źródła światła
Późną wiosną i latem każda szklarnia powinna mieć wystarczającą ilość naturalnego światła dla roślin. Jeśli chcesz uprawiać późną jesienią i zimą, dodatkowe oświetlenie jest niezbędne, jeśli chcesz mieć zdrowe, silne rośliny.
Taśmy świetlówkowe o dużej mocy i światła LED do uprawy to jedne z najpopularniejszych produktów oświetleniowych. W przeciwieństwie do innych systemów oświetleniowych emitują światło w pełnym spektrum, są bardzo energooszczędne i mogą pokrywać większy obszar.
Jeśli jednak jesteś w małej i tańszej szklarni lub uprawiasz mniejsze plony, zwykle wystarczy zwykły fluorescencyjny pasek zawieszony na wysokości 8–21 cm nad roślinami.
3. Ogrzewanie
Ogrzewanie szklarni dla początkujących w chłodniejszych miesiącach może być samo w sobie doświadczeniem edukacyjnym! Osobom początkującym w uprawie szklarniowej zalecamy stosowanie grzejników elektrycznych. Są one łatwiejsze w instalacji, bardziej ekonomiczne i mają szerszy zakres zastosowań. Mały grzejnik 120 V zwykle dobrze ogrzewa małą szklarnię. Większe szklarnie będą potrzebować grzejnika o napięciu 240+ V, kontrolowanego przez niezawodny wodoodporny termostat.
Grzejniki gazowe działają równie dobrze, ale są zwykle mniej ekonomiczne. Wiążą się z dodatkową uciążliwością w zakresie odpowiedniej wentylacji, zarówno ze stałym dopływem świeżego powietrza do spalania, jak i środkami odprowadzania spalin.
Dla eko, mniej energochłonne formy ogrzewania obejmują konfigurację systemów wentylacyjnych, które wykorzystują niepotrzebne ciepłe powietrze z domu. Niektórzy hodowcy posiadający małe szklarnie używają również takich przedmiotów, jak duże skały i inne materiały pochłaniające. Ciepło, które pochłaniają ciepło w godzinach słonecznych i powoli uwalniają je w ciągu nocy. Nawet w przypadku dodatkowych źródeł ogrzewania, metody te są dobrym sposobem na utrzymanie stałej temperatury wewnątrz szklarni w ciągu dnia.
4. Chłodzenie
Nawet przy łagodniejszym klimacie w środku lata utrzymanie stałej temperatury w szklarni może być trudne. Ponieważ są one specjalnie zaprojektowane do utrzymywania i zatrzymywania ciepła. Ochłodzenie szklarni, która stała się zbyt gorąca, jest znacznie trudniejsze niż ogrzanie szklarni, która jest zbyt chłodna.
Dlatego konsekwentne i regularne pomiary temperatury wewnątrz szklarni lub szopy w czasie cieplejszych miesięcy są niezwykle ważne. Regularne mierzenie temperatury może oznaczać różnicę między możliwością regulacji temperatury poprzez proste otwarcie drzwi szklarni a koniecznością stosowania dodatniego chłodzenia. Jeśli Twoja szklarnia regularnie się przegrzewa, zalecamy stosowanie chłodnic wyparnych, które utrzymują wilgotność.
5. Wentylacja szklarni
Sezonowość odgrywa ogromną rolę w wietrzeniu szklarni dla początkujących dowolnej wielkości. Latem prądy konwekcyjne wytwarzane przez naturalne ciepło są więcej niż wystarczające, aby utrzymać dobrą cyrkulację. Dzięki pozostawieniu otwartych wywietrzników ściennych i dachowych latem chłodne powietrze będzie wciągane przez ściany. Podczas gdy gorące powietrze będzie uciekało przez dach, zasysając ciągły dopływ świeżego powietrza.
Zimą jednak utrzymanie cyrkulacji powietrza i zapobieganie rozwojowi pleśni może być trudniejsze. Upewnienie się, że gleba nie jest nadmiernie podlewana. Bardzo pomoże, ale wielu hodowców szklarni utrzymuje oscylacyjny wentylator przez większość chłodniejszych miesięcy.
6. Podlewanie roślin
Jednym z najczęstszych błędów popełnianych przez nowych hodowców jest podlewanie roślin zgodnie z ustalonym harmonogramem. Wiele zmiennych określa, kiedy rośliny potrzebują podlewania, przy czym temperatura. Wilgotność i etap wzrostu samych roślin mają ogromny wpływ na ilość potrzebnej wody.
Podczas gdy w środku zimy podlewanie ławki nasiennej może być konieczne tylko co 10 dni, latem częstotliwość będzie większa. Najlepszym sposobem, aby dowiedzieć się, kiedy podlewać rośliny, jest pomiar wilgotności gleby. Można to zrobić za pomocą określonych mierników wilgotności lub po prostu na podstawie wzroku i dotyku gleby.
Zobacz także nasz wpis o tym jak zawieśić hamak w lesie lub na podwórku Jak zawiesić hamak