Popularne

Podstawy fotowoltaiki

Energia elektryczna ze słońca jest dość intrygującym tematem. W poniższym artykule przyjrzymy się procesowi fotowoltaiki, aby czysta energia w naszych domach była nieco bliższym nam tematem.

Czym właściwie jest fotowoltaika?

Fotowoltaika – proces wytwarzania energii elektrycznej z ekologicznego, darmowego promieniowania słonecznego. Obecnie prowadzony jest bardzo dynamiczny jej rozwój. Okazuje się, że słońce znajduje się na trzecim miejscu co do wielkości źródła energii odnawialnej na świecie. Energia słoneczna może bowiem być wykorzystywana do zasilania niewielkich urządzeń elektrycznych, co dzieje się już teraz powszechnie wszędzie wokół nas – kalkulatory, zegarki, czy lampy, sygnalizacje drogowe lub parkometry, a nawet ogrzewanie pomieszczeń i wody w budynkach mieszkalnych. Nie zwracamy na to przeważnie szczególnej uwagi, a przecież każdy z nas czerpie korzyści z tego naturalnego źródła energii. Możemy być częścią tego rozwijającego się procesu, w skutek czego przyłączymy się do zmniejszenia degeneracji naturalnego środowiska i zmniejszymy wydatki na stale rosnące ceny prądu.

Co dzieje się z nadmiarem energii?

Jeżeli mamy zamontować panele fotowoltaiczne, może nasunąć się pytanie: skoro sami wytwarzamy energię dla własnego mieszkania, co dzieje się z niewykorzystaną energią? Urządzenie zwane licznikiem dwukierunkowym zlicza energię elektryczną wyprodukowaną przez naszą instalację fotowoltaiczną i tą pobraną z sieci energetycznej. Nadmiar energii zostaje przekazany do sieci energetycznej, a my możemy odebrać z powrotem jej część – jest to tak zwany system upustów.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *