Jaki powinienem kupić pendrive? Czy jest to jeszcze w ogóle opłacalne? Odpowiedź na drugie pytanie jest prosta – oczywiście, że tak!
W dobie szybkiego rozwoju różnych technologii wyłoniło się wiele sposobów na przenoszenie danych między maszynami. Pomimo ogromnej i wciąż rosnącej w potęgę chmury, istnieje szeroki wybór fizycznych nośników pamięci. Różnorodne dyski HDD i SSD z ich poszczególnymi podkategoriami, karty pamięci SD i microSD czy chociażby główny temat tego artykułu – pendrive.
Główne zalety pendrive
Zacznijmy od najważniejszego atutu tego typu przenoszenia danych – uniwersalność. Pendrive podepniemy właściwie wszędzie – oprócz oczywistego komputera, podepniemy go do takiego sprzętu jak telewizor, odtwarzacz czy nawet smartfon, po zastosowaniu odpowiedniej przejściówki. Kolejnym głosem “za” będzie mobilność tego małego urządzenia. Oprócz niewielkich rozmiarów cechują się również niewielką wagą. Pendrive można zabrać ze sobą dosłownie wszędzie. Najważniejszą bronią pendrive w starciu z gigantem, którym obecnie jest przechowywanie danych w chmurze jest fakt, że nie potrzebuje on połączenia z internetem.
Prędkość ma znaczenie
Chyba najważniejszą cechą pendrive, którą należy się kierować (oczywiście poza jego pojemnością!) jest szybkość przesyłu danych – w obie strony. Bardzo ważną rolę odgrywa tutaj interfejs. Interesować nas będą pendrive ze złączami USB 3.0, 3.1 albo 3.2 – to te interfejsy pozwalają nam osiągnąć transfer nawet 100-300MB na sekundę przy odczycie danych i kilkadziesiąt MB/s w przypadku zapisu.