Popularne

Wszystko o liliach

Lilia – kwiat z rodziny liliowatych, obejmujących ok. 115 gatunków i ponad 8 tys. odmian. Lilie głównie uprawia się w celach ozdobnych. Najbardziej znanym gatunkiem lilii jest lilia biała. Wszystkie gatunki lilii lubią słońce, sadzimy je w żyznej glebie bogatej w składniki pokarmowe o lekko kwaśnym lub obojętnym odczynie pH. Lilie należy regularnie podlewać. Należy uważać, żeby nie zrobić zastoisk wodnych. Rośliny te łatwo gniją. Zalecane jest również ściółkowanie lilii.

Oryginalne odmiany

1. Lilia orientalna „star gazer” – Jest to fantastyczna roślina o dużych różowo – białych kwiatach. Jej zapach jest bardzo intensywny . Po ścięciu i postawieniu w wodzie utrzymuje się długo. Może stanowić ozdobę nie jednego domostwa.

2. Lilia azjatycka „landini” – Ta jakże niezwykła odmiana lilii posiada fioletową, a wręcz podchodzącą pod czarną barwę. Zakwita na przełomie czerwca i lipca. Jest bardzo wytrzymała na zimno i nie potrzeba wiele by ją uprawiać.

3.Lilia orientalna „dizzy” – Zachwyca swoimi dużymi kwiatami, które mogą być żółte lub różowe. Na każdym płatku przechodzą wzdłuż przebarwienia, które schodzą się do środka i tworzą kształt gwiazdy. Odmiana tej lilii charakteryzuje się oryginalnym wyglądem i niezwykle pięknym zapachem.

4. Lilia martagon (złotogłów) – Występuje w górach Sudetach i Karpatach. Jej kwiaty są koloru różowego z charakterystycznymi ciemniejszymi plamkami. Wyrastają na długich łodygach.

5. Lilia azjatycka „forever suzan” – Odmiana tej lilii charakteryzuje się płatkami kwiatów o kolorze bordowo-pomarańczowym. Wyróżnia się dużą odpornością na nie sprzyjające warunki pogodowe, takie jak: opady deszczu i silny wiatr.

6. Lilia drzewiasta „flashpoint” – Może wyrosnąć nawet do 2m. Wygląda bardzo imponująco oraz intensywnie pachnie. Jest odporna na choroby i szkodniki oraz niskie temperatury. Kwiat może osiągnąć średnicę do 25 cm.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *