Popularne

Bajeczne kolorowe cynie

Kiedy zacząć siać?

Nasiona cynii można już zaczynać siać do specjalnego rozsadnika w marcu, jednak bardziej odpowiednim i zalecanym terminem jest kwiecień. Początkowo sieje się je w pomieszczeniach z odpowiednią temperaturą ok. 18°C. Po wytworzeniu właściwych liści pikujemy. Sadzonki cynii są wrażliwe na niskie temperatury dlatego warto je hartować na 2 tygodnie przed posadzeniem do gruntu w okolicach maja. Równocześnie z wysadzeniem rozsady cynii do ziemi warto wysiać nasiona co zapewni nam kwitnienie rozłożone w czasie od czerwca do października.

Gatunki i odmiany

Cynie należą do gatunku z rodziny astrowatch. Pochodzą z Ameryki Południowej, Ameryki Środkowej oraz południowej części Ameryki Północnej jest ich około 20 gatunków i 40 odmian.

Najbardziej znane gatunki cynii to

Cynia wytworna

Posiada bogatą kolorystykę oraz kwiaty (o średnicy kilkunastu centymetrów) w barwach bieli, różu, żółci, pomarańczu, czerwieni, fioletu a nawet i bordo. Kwitnie w trzecim miesiącu od wysiewu, wytwarza kwiaty aż do października. Wysokość od 30 do 100 cm.

Cynia wąskolistna

Gatunek ten jest odporny na choroby, rozwija się szybko i kwitnie długo ale dorasta jedynie od 30 do 40 cm. Jest bardziej rozkrzewiona. Posiada kwiaty o średnicy od 4 do 6 cm, które pojawiają się już po siedmiu tygodniach od siewu. Cynia wąskolistna posiada barwy w odcieniach bieli, żółci i pomarańczu, posiada charakterystyczne lancetowate liście.

Cynia kaktusowa

Jest nietypowa ze względu na swoją budowę pozawijanych płatków z tego względu inaczej nazywana jest cynią igiełkową. Jej pokrój jest krzywiasty i wzniesiony oraz posiada gęsto rosnące proste pędy. Osiąga wysokość od 60 do 80 cm. Występuje w barwach białych, różowych, żółtych, pomarańczowych i czerwonych.

Uprawa i pielęgnacja

Obfite kwitnienie zapewnia im ciepłe, dobrze nasłonecznione i osłonięte miejsce, ponieważ nie tolerują chłodu i zimnego wiatru. Nie lubią suszy, w okresach bezdeszczowych trzeba je regularnie podlewać. Systematycznie trzeba usuwać przekwitnięte kwiatostany co bardzo dobrze wpływa na wydłużenie okresu kwitnienia. Najlepiej nawozić roztworem o zwiększonej dawce fosforu i potasu. Cynie sadzimy w dużych grupach bez innych roślin daje to fantastyczny efekt kwitnącego dywanu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *