Kiedy osłaniać rośliny?
Rośliny zabezpieczać przed skutkami zimy najlepiej po wystąpieniu pierwszych przymrozków. Nie robić tego za wcześnie, gdyż mogą zostać zasiedlone przez szkodniki i gryzonie, lub zbyt późno ponieważ roślina zostanie uszkodzona przez niskie temperatury.
Jakie gatunki wymagają osłony decyduje ich wiek (młode są bardziej podatne), stanowisko i typ gleby.
Sposoby zabezpieczania roślin
Drzewa i krzewy są narażone na warunki pogodowe przez okrągły rok, więc należy dbać o nie szczególnie zimową porą. Naprzemienne warunki pogodowe mogę być również niesprzyjające dla prawidłowego rozwoju rośliny. Przed uszkodzeniami spowodowanymi przez mrozy należy postępować według poniższych wskazówek.
Bielenie pni
Bardzo ważnym zabiegiem jest wapnienie drzewek. Należy je wykonywać w grudniu a najpóźniej w styczniu lub na początku lutego. Słońce w pierwszych dwóch miesiącach jest najostrzejsze dlatego ochrona przed nadmiernym nagrzewaniem się pni jest najważniejsza. Słońce pobudza ruch soków w ciągu dnia w drzewie. Natomiast w nocy przy spadkach temperatur następuje ich zamarzanie co prowadzi do pękania kory oraz powstania ran zgorzelinowych.
Kopczykowanie
Drzewka owocowe i krzewy świeżo posadzone należy obsypać ziemią, tworząc kopczyki do ok. 30 cm. Kopczyki te stanowią dodatkową warstwę izolacyjną, która chroni korzenie przed przemarzaniem. Nie stosować foli do ochrony ponieważ nie przepuszcza powietrza.
Okrywanie roślin
Jest to najłatwiejszy a za razem najtańszy sposób ochrony pni drzew. Okryć pień drzewa starymi gazetami, warstwą słomy i tektury falistej. Osłona ta ochrania rośliny przed uszkodzeniami przez szkodniki. Krzewy jest jeszcze łatwiej zabezpieczyć, ponieważ są mniejsze. Wystarczy je tylko okryć agrowłókniną.
Materiały, którymi można zabezpieczyć rośliny
- Mata słomiana
- Agrowłóknina
- Worek jutowy
- Tektura
- Stroisz
- Słoma
- Trociny
- Suche liście