Popularne

Ognisko!! Budowa, rodzaje, typy i pomysły na palenisko!!

Niezależnie od tego, czy mieszkasz w domu, czy wolisz spędzać czas na świeżym powietrzu, trudno zaprzeczyć, że otwarty ogień ma swój własny urok. Ognisko na świeżym powietrzu może z łatwością stać się centralnym elementem Twojego ogrodu.

Materiały

Jednym z najważniejszych aspektów budowy ogniska na Twojej posesji jest prawidłowe i bezpieczne zbudowanie. Przede wszystkim będziesz potrzebować materiałów, które mogą wytrzymać wysokie temperatury i otwarte płomienie przez dłuższy czas.

Wiele nowoczesnych palenisk jest zbudowanych z cegły ogniotrwałej i zaprawy ogniotrwałej od wewnątrz, dzięki czemu wewnętrzne ściany paleniska nie zapalają się podczas rozpalania ognia.

Paliwo

W dawnych czasach otwarty ogień palił się po suchym drewnie, słomie i prawie każdym innym łatwopalnym materiale, na który dana osoba mogła dostać się w swoje ręce. Obecnie wyróżnia się cztery powszechne rodzaje palenisk, różniące się głównie rodzajem stosowanego paliwa:

Drewno

Drewno jest nadal jednym z najbardziej powszechnych i oczywistych paliw do Twojego ogniska. Kłody drewna są łatwe do zdobycia i stosunkowo niedrogie, a także przyjemne dla oka.

Ludzki mózg kojarzy ogień z drewnem, ponieważ przez wiele lat ludzkość rozpalała ogień. Tak więc dół opalany drewnem jest zdecydowanie najbardziej tradycyjny.

Propan

Płynny gaz propan (LPG) to paliwo spalające się czysto, będące bardziej ekologiczną alternatywą. Jest łatwy w transporcie w zbiornikach, ponieważ ma niską temperaturę wrzenia i łatwo zamienia się w gaz.

Gaz

Nazywany również gazem ziemnym (NG), jest to kolejna świetna alternatywa dla drewna. Gaz ziemny zwykle znajduje się w pokładach węgla, podczas wydobywania ropy naftowej lub na bagnach, gdzie występuje rozkładająca się materia organiczna.

Węgiel drzewny

Alternatywnie, węgiel drzewny jest świetnym paliwem do twojego dołu, chociaż niezmiennie będzie wytwarzał mniejsze płomienie niż inne paliwa.

Rodzaje ogniska

Ognisko na świeżym powietrzu

Rozważając ognisko na świeżym powietrzu, pamiętaj, że możesz zdecydować bardziej stacjonarny, kwadratowy, okrągły, którego części zewnętrzne są zwykle zbudowane z kamienia lub cegły .

W przypadku drewna na zewnątrz drewno jest doskonałym wyborem na paliwo, ponieważ dym nie gromadzi się tak, jak w pomieszczeniach.

Przenośne ognisko

Przenośne paleniska mogą być zasilane prawie każdym rodzajem paliwa, od kłód drewna po propan, a nawet mogą być elektryczne.

Dobrze sprawdzają się zarówno na zewnątrz, jak i wewnątrz, i są bardziej wydajne, ponieważ można je przenosić z jednego pomieszczenia do drugiego i cieszyć się pięknymi płomieniami w dowolnym miejscu.

Oczywiście różne rodzaje ognisk będą odpowiadać różnym osobom – więc który z nich najbardziej Ci się podobał?

Zamierzasz iść zrobić tradycyjne ognisko na drewno, czy zamiast tego wybrać prąd elektryczny? A co z materiałami? Kamień, stal czy coś innego? Wybór już należy do Ciebie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *